آموزش حسادت نکردن به کودکان

حسادت

کودکان دوساله یا کوچکتر زیاد با واژه حسادت اشنایی ندارند. و با خوشحالی حضور یک نو رسیده را می پذیرند و برای رفتار با نوزادسعی میکنند از حرکات شما تقلید کنند.آنها گاهی یک عروسک را برمیدارند و مهارتهای بچه داری را با شما ترین می کنند و گاهی از شما می خواهند که اجاز بدید با نوازد بازی کند.

اینجاست که رفتار شما باعث می شود حس حسادت کودک برانگیخته شود.شما نباید به صورت انی عکس العمل نشان بدهیدو او را از این کار منع کنید بخصوص جلوی بقیه و غریبه ها بلکه می توانید به آرامی به کودک بفهمانید که او به تنهایی قادر به این کار نیست ولی زیر نظر وکنترل شما شما می تواند این کار را انجام دهد.به اون اجازه دهید که جغجغه نوزاد را برایش تکان دهد و خلاصه به روش خود ان را ارام کند . با این کار حس حسادت به سراغ کودک نمی اید.

بچه های 3 ساله

بچه های سه ساله به راحتی می توانند نوزاد را بغل کنند و چنانچه مایل به این کار نیستند شما آنها را تشویق به این کار کنید. تو این سن کودک فرق بین عروسک ونوزاد را به خوبی درک می کند. از کودک بخواهید که همگام خواب نزاد  همراه شما برای نوزاد شعر ولالایی بخواندو حتی اورا تشویق کنید که در حمام کردن نوزاد به شما کمک کنید.

بچه های 4 ساله

بچه های چهار ساله حس همکاری را به مرور یاد می گیرندو همدردی و دلسوزی را درک میکنند. آنها توانایی نگهداری و سرگرم کردن نوزاد را دارند و می توانند کمک زیلدی به پدر ومادر بکنند. در این برهه والدین باید با رفتارهای مناسب تمامی ابهامات آزار دهنده را در ذهن کودک بزرگتر از بین ببرند و آنها را در نگهداری نوزاد سهیم کنند.

بچه های 5 ساله و بزرگتر

بچه های پنج ساله و بزرگتر از حس حسادت قوی برخوردار است شما نباید فکر کنید که کودک شما بزرگ شده است و دیگر حسادت نمی کند بنابراین راه کارهای ذکر شده به کار ببرید و به او بگویید که بدون کمک او نمی توانید از عهده تمام کارهای نوزادتان بر ایید و مهم تر ازاین که این مسله را به دفعات جلوی دوستان و آشنایان مطرح کنید.

از فرزند بزرگتر بخواهید که کتابهایش را برای برادر و خواهر کوچکترش بخواند یا عکس هایش را به او نشان دهد. حتی می توانید به او یاد بدهید زیر نظر شما لباس نوزاد را عوض کند.

از همراهی شما عزیزان سپاسگزارم. زرد نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *